fot. PAP/Marcin Bielecki

Na początek maturzyści zmierzyli się z obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego. Jutro czeka ich, również obowiązkowy, test z matematyki.

Młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie ze spokojem podeszła do dzisiejszego egzaminu. - Stres przekłada się na zły wynik - usłyszeliśmy tuż przed rozpoczęciem dzisiejszych zmagań.

W V LO im. Stanisława Lema w Koszalinie do egzaminu dojrzałości w tym roku podchodzi blisko 160 uczniów. Jak podkreśla dyrektor szkoły Bożena Sobkowiak, to bardzo ważne wydarzenie, zarówno w życiu tych młodych ludzi, jak i szkoły.

- Sale sprawdzone, zegarki ustawione - uśmiecha się Bożena Sobkowiak. - Przez cztery lata spokojnie przygotowywaliśmy uczniów do tego, w jaki sposób prawidłowo podejść do tego egzaminu. W tym roku będzie trochę trudniej, bo powróciły egzaminy ustne, których maturzyści obawiają się chyba najbardziej - dodaje.

W województwie zachodniopomorskim do egzaminu z języka polskiego przystępuje ponad 9500 absolwentów liceów i techników.

Wśród tegorocznych maturzystów jest pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023). Absolwenci liceów maturę w tej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: „Test - Język polski w użyciu” i „Test historycznoliteracki”. W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny. Mają wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego. Dla nich egzamin trwa 170 minut.

Maturzysta (niezależnie czy zdaje maturę według starej, czy według nowej formuły) musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystąpić do dwóch egzaminów ustnych, z języka polskiego i z języka obcego, oraz obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Wyniki tegorocznych matur znane będą 9 lipca.

mm/zas

Posłuchaj

maturzyści V LO w Koszalinie Bożena Sobkowiak, dyr. V LO w Koszalinie