fot. facebook.com/GrhGryf
Po raz pierwszy w koszalińskim muzeum, mieszkańcy obejrzeli film o losach żołnierzy Armii Krajowej, którzy jako repatrianci ze Wschodu przybyli do miasta w 1945 roku. Na Pomorzu tworzyli niepodległościową konspirację przeciwko komunistom i sowietom.

Film bazuje na faktach - powstał w oparciu o archiwa i relacje świadków. Sceny były kręcone między innymi w dawnej siedzibie koszalińskiego Urzędu Bezpieczeństwa. W filmie występują członkowie lokalnych grup rekonstrukcyjnych.

Widzowie byli pod wrażeniem: - Film był bardzo ciekawy i dobrze zrobiony. Można się z niego dowiedzieć więcej o historii ludzi, którzy po wojnie przyjechali do Koszalina i walczyli z sowietami.

W realizację filmu zaangażowany był między innym nauczyciel historii Arkadiusz Pater: - Jesteśmy grupą pozytywnie zakręconych ludzi, którzy są lokalnymi patriotami. Tym filmem wpisujemy się w trend, by obrazem opowiadać historię. Chcemy nim też zachęcić do refleksji i poczytania o tamtych czasach.

Film "Pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa w Koszalinie" zrealizowany został przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF oraz JART Studio Filmowe.

Wielbiciele historii, filmowcy amatorzy realizują kolejną opowieść. Będzie to film o Jerzym Leonowiczu - powstańcu warszawskim, który po wojnie zamieszkał w Koszalinie.

ak/ar

facebook.com/GrhGryf
facebook.com/GrhGryf
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk
fot. Aleksandra Kupczyk

Posłuchaj

widzowie byli pod wrażeniem filmu
Arkadiusz Pater, nauczyciel historii zaangażowany w powstanie filmu