fot. Krzysztof Klinkosz
Obelisk ku czci włoskiego generała Pietro Teulie odsłonięto wczoraj w podkołobrzeskiej Stramnicy. Teulie dowodził wojskami, które próbowały w 1807 roku zdobyć pruski wówczas Kołobrzeg.

Robert Maziarz z kołobrzeskiego muzeum Patria Colbergiensis przypomina, że generał Teulie był jednym z dowódców oblężenia Kołobrzegu w 1807 roku przez wojska napoleońskie. Armia Napoleona, w tym oddziały polskie, próbowały zdobyć pruską wówczas twierdzę.

- Rok temu odsłoniliśmy pomnik poświęcony generałowi polskich wojsk, które  były pod Kołobrzegiem - Antoniemu Pawłowi Sułkowskiemu. Wspólnie z nim o Kołobrzeg bił się również Pietro Teulie - wyjaśnia Robert Maziarz.

Norbert Kulpa ze Stowarzyszenia Polonia - Italia przypomina, że pod koniec XVII wieku Teulie był jednym z podwładnych twórcy Legionów Polskich, Jana Henryka Dąbrowskiego. W czasie oblężenia Kołobrzegu wojska polskie odznaczały się najwyższym morale: - Polacy, którzy pojawili się w kwietniu 1807 roku pod Kołobrzegiem, byli zaliczani do najlepszych i walecznych jednostek. Ich morale było wysokie. Walczyli bowiem o to, by zaistnieć w świadomości Napoleona i by ten polskie państwo w jakieś formie przywrócił.

Teulie zmarł właśnie w Stramnicy w wyniku zakażenia rany.

kk/ar

Posłuchaj

Robert Maziarz z kołobrzeskiego muzeum Patria Colbergiensis
Norbert Kulpa ze Stowarzyszenia Polonia - Italia