fot. Jarosław Rochowicz
W Strasburgu zakończyła się debata nad brexitem. Omawiane było odrzucenie przez brytyjską Izbę Gmin umowy „brexitowej”, wynegocjowanej między rządem Theresy May a Unią Europejską. Coraz bardziej prawdopodobny staje się twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy. Sprawie na miejscu przyglądali się i komentowali ją dla naszych słuchaczy Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin i Jarosław Rochowicz, zastępca dyrektora programowego.

Nasi dziennikarze relację rozpoczęli jednak od sprawy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

- Parlament Europejski uczcił pamięć Pawła Adamowicza minutą ciszy. Odbyła się też msza w jego intencji. To temat, który jest tutaj często poruszany. Znałem Pawła Adamowicza i z ogromnym bólem i szokiem przyjąłem tę wiadomość. W najbardziej mrocznych przypuszczeniach nie sądziłem, że przyjdzie mi o tym kiedykolwiek rozmawiać na antenie. Ta tragedia zwróciła uwagę całego świata. Jesteśmy drugi dzień w Strasburgu, ale wcześniej byliśmy w Bonn, gdzie spotkaliśmy się z Polonią i tam też ta sprawa wywołała ogromny szok - powiedział Piotr Ostrowski.

Głównym tematem był w środę w Unii Europejskiej brexit. Europosłowie dyskutowali nad możliwymi scenariuszami.

- Wczorajsze głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin to największa porażka rządzącej partii od 1920 roku. Żaden wcześniejszy projekt rządu nie został tak druzgocąco przegrany. Zastanawiające jest to, że aż 37 procent parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, czyli ugrupowania Theresy May, zagłosowało przeciwko tej wersji brexitu. Sytuacja jest patowa, ponieważ Niemcy i Francja nie pozwolą, by Wielka Brytania opuściła Wspólnotę na jej zasadach. Rozpoczęła się właśnie sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i jestem przekonany, że będzie burzliwa, bo wczorajsza decyzja Izby Gmin to problem nie tylko Wielkiej Brytanii, ale też całej Unii Europejskiej - stwierdził Jarosław Rochowicz.

- Atmosfera jest bardzo nerwowa. Dyskutujemy z dziennikarzami z całego świata i brexit to rzeczywiście najważniejszy temat. Z naszych rozmów z mieszkańcami i Francji, i Niemiec wynika, że nie wyobrażają sobie oni Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii - mówił Piotr Ostrowski.

red./ar/rż

fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Posłuchaj

Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin komentują ze Strasburga gorącą dyskusję w sprawie brexitu - część pierwsza
Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin komentują ze Strasburga gorącą dyskusję w sprawie brexitu - część druga
Dziennikarze Polskiego Radia Koszalin komentują ze Strasburga gorącą dyskusję w sprawie brexitu - część trzecia