fot. PAP/Wojtek Jargiło
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za kilka miesięcy firma Biomed Lublin SA wprowadzi na rynek pierwszy lek na świecie, który ma być powszechnie wykorzystywany w leczeniu Covid-19. Dostępny będzie w formie ampułek.

- Powstało ponad trzy tysiące ampułek immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie - poinformował Marcin Piróg, prezes Biomed Lublin.

Piotr Fic z firmy Biomed Lublin dodał, że spółka wytworzyła substancję czynną, która została przebadana na aktywność i skuteczność zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przez zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracującego przy projekcie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii. Wynika badań są obiecujące.

Lek został wytworzony z osocza ozdrowieńców - ponad 100 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W prezentacji leku uczestniczył senator Grzegorz Czelej, który stwierdził: - Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Zawiera on przeciwciała neutralizujące koronawirusa, czyli te, które zabijają wirusa SARS-CoV-2. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi.

PAP/red./ar