fot. Anna Popławska
Ruszyła rozbudowa koszalińskiego Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego. Powstanie nowy budynek, który będzie połączony z dotychczasową siedzibą hospicjum specjalnym łącznikiem.

Dyrektor hospicjum Wojciech Gliński podkreśla, że rozbudowa realizowana jest z myślą o pacjentach:

Po pierwsze nie będzie tylu chorych na jednej sali, po drugie w ogóle przybędzie więcej sal jedno - i dwuosobowych. Będzie więcej łóżek - zamiast 15 będzie 28, sale dziennego pobytu, sale dla pracowników, zaplecze na magazyn dla sprzętu. I w końcu wszyscy będziemy w jednym miejscu.  

O tym, że powiększenie hospicjum jest potrzebne, mówią także wolontariusze:

- My, jako wolontariusze w końcu będziemy mieć własny kąt. Będzie sala gier i zabaw, na której będziemy mogli przebywać z pacjentami.

Rozbudowa hospicjum będzie kosztowała niemal pięć milionów złotych. 85 procent tej kwoty to dofinansowanie unijne. Nowy obiekt ma być gotowy do stycznia 2019 roku.

Koszalińskie hospicjum to nie jedyna placówka tego typu, która jest rozbudowywana. Podobny projekt realizowany jest także w hospicjum w Darłowie. Tu, za 1,5 miliona złotych powstanie nowy budynek, w którym znajdą się między innymi gabinety lekarskie i pokoje dla rodzin pacjentów. Budynek będzie gotowy w połowie przyszłego roku.

ap/ds