Badania będą realizowane w ramach zachodniopomorskiego programu przesiewowego prowadzonego m.in. przez Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Uczelnia podała, że testy będą wykonywane w jej obiektach od poniedziałku – 23 listopada do piątku – 27 listopada.

Biuro komunikacji społecznej Politechniki Koszalińskiej podało, iż uczelnia przystąpiła do „Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19” we współpracy ze Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, który jest jednym z jego realizatorów.

W ramach programu przesiewowego PK przebada swoich pracowników.

Jak podała uczelnia, bezpłatne i dobrowolne testowanie rozpoczyna w poniedziałek w swoich obiektach. Badania planuje zakończyć w piątek.

Oznaczenie obecności przeciwciał w krwi to pierwszy etap badania. Ma umożliwić identyfikację osób, które mogły mieć wcześniej kontakt z zakażonymi COVID-19, a także zidentyfikowanie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogłyby być źródłem infekcji dla innych.

Drugi etap badania, czyli badanie molekularne (wymaz) obejmie tylko te osoby, u których w pierwszym etapie wykryto przeciwciała. To pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Zgodnie z założeniami realizowanego od początku listopada programu, przeprowadzonych ma zostać w Zachodniopomorskiem 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi), a w przypadku wyniku pozytywnego, kolejnych 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła).

Testy wykonuje pięć specjalistycznych szpitali: w Szczecinie szpital wojewódzki przy ul. Arkońskiej i szpital Zdroje, w Koszalinie szpital wojewódzki i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc oraz szpital w Gryficach.

Badania skierowane są do osób w wieku produkcyjnym – kobiet między 18. a 59. rokiem życia oraz mężczyzn w wieku 18-64 lat.

Na realizację przedsięwzięcia przeznaczonych zostanie ponad 15 mln zł ze środków unijnych.

pap/aś