fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Zorganizowanym w miejscowości Brojce spotkaniem z mieszkańcami powiatu gryfickiego Andrzej Duda zamknął, rozpoczętą w trakcie kampanii prezydenckiej, serię wizyt we wszystkich polskich powiatach.

Wizytę Andrzej Duda rozpoczął od zwiedzania ruin Kościoła pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu. Następnie w Szkole Podstawowej w Brojcach spotkał się z mieszkańcami powiatu.

- Bardzo chciałem spotkać się z moimi Rodakami na miejscu – tam, gdzie oni mieszkają, gdzie żyją, w ich rzeczywistości. Spotkać się, a czasem zderzyć się z ich problemami, troskami, z tym, co na co dzień leży im na sercu; żeby oni mi powiedzieli, czego oczekują, jakiej chcieliby Polski - mówił Prezydent.

Jak zauważył, swoją „wielką wyprawę po Polsce” rozpoczął pięć lat temu właśnie od Pomorza Zachodniego. - Dziś powiat gryficki to ostatni powiat w Rzeczypospolitej, którego jeszcze nie odwiedziłem, a który zamyka tę wielką podróż - podkreślił.

Prezydent skomentował także bieżące sprawy polityczne. Podkreślił konieczność kontynuowania reformy sądownictwa i wyraził przekonanie, że polski wymiar sprawiedliwości uda się naprawić. Nawiązując do wczorajszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Andrzej Duda podkreślił, że reforma polskiego sądownictwa to sprawa należąca wyłącznie do nas samych. Prezydent mówił, że osobiście odczytuje orzeczenie TSUE jako komunikat wskazujący, że „Polacy de facto sami powinni załatwić swoje sprawy". Jest to, w ocenie prezydenta, przesłanie mówiące: „proszę nam tutaj nie dawać do załatwienia waszych spraw politycznych, spraw, które mają podtekst polityczny. Proszę nas nie mieszać w politykę w Polsce”. - Każde państwo europejskie ma prawo swój wymiar sprawiedliwości zmieniać samo - to jest sprawa wewnętrzna - podkreślił prezydent.

Akcentując konieczność reform w polskim wymiarze sądownictwa, Andrzej Duda wskazał także konieczność zmiany sposobu wyboru sędziów. Jak mówił, potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, „w którym będą sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski, nieskażeni poprzednimi czasami i tamtymi laty”. - To jest zmiana, która dla naszego państwa i dla naszego społeczeństwa jest niezbędna"- podkreślił prezydent. Dodał, że „musimy skończyć z tak zwaną kooptacją w sądach i wymiarze sprawiedliwości, żeby sędziowie wyłącznie sami wybierali się na stanowiska, bo to właśnie powoduje powstawanie tak zwanej uprzywilejowanej, najwyższej kasty, gdzie są tacy wybrani, którzy decydują o życiu i śmierci zawodowej innych”.

Wizyta w Brojcach była kolejną tegoroczną w naszym regionie. Wcześniej prezydent odwiedził m.in. Koszalin, Szczecinek, Drawsko Pomorskie, Sianów i Zieleniewo w gminie Kołobrzeg.

prezydent.pl/IAR/TVP Info

fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Czytaj więcej