fot. gdansk.pl
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, jednak już od jutra w mieście będzie trwało pożegnanie zamordowanego w niedzielę prezydenta.

Ksiądz Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, poinformował, że uroczystości w sobotę o 12:00 rozpocznie msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Jak podkreślał proboszcz, decyzja o pochówku prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej jest w zgodzie z wielowiekową tradycją.

Dalsze szczegóły uroczystości pogrzebowych przedstawiała wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która obejmie funkcję komisarza miasta. Jak poinformowała, na czwartek na 15:00 zaplanowano uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie rady miasta Gdańska. Będą w nim uczestniczyć radni wszystkich kadencji od 1990 roku. Od 17:00 przez kolejne 24 godziny w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. W piątek o 17:00 ulicami miasta wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę do Bazyliki Mariackiej. W piątek wieczorem zostanie tam odprawiona msza, a jeszcze do północy tego dnia będzie możliwość oddania czci prezydentowi w bazylice. W związku z uroczystościami w piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna. Władze Gdańska apelują, by korzystać z niej zamiast samochodu dla większej płynności ruchu na ulicach.

Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała też, że księga kondolencyjna w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona „tak długo jak to będzie konieczne”. Do księgi w gdańskim Ratuszu będzie można się wpisywać do 20:00 w piątek.

Rodzina Pawła Adamowicza poprosiła, by nie składać kondolencji i nie kupować kwiatów. Zamiast tego prosi o przeznaczenie pieniędzy na jeden z dwóch celów: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy bądź hospicjum imienia księdza Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy sobota będzie w całym kraju dniem żałoby narodowej.

IAR/ar

Czytaj więcej