"Jeśli nadejdzie kryzys lub wojna" - to tytuł broszury, której wysyłkę do mieszkańców rozpoczynają władze Szwecji. To pierwszy taki dokument od czasów zimnej wojny.

Z tej publikacji Szwedzi mają się dowiedzieć, jak powinni się przygotować na wypadek klęski żywiołowej, ataku terrorystycznego lub wojny. Dokument instruuje m.in., jak należy sobie radzić z brakiem żywności i ogrzewania lub awarią bankowych sieci informatycznych. Autorzy broszury piszą również, jak można rozpoznać tzw. fake newsy.

- Dziś nasze społeczeństwo w dobie digitalizacji, globalizacji i zmian klimatycznych jest bardziej niż kiedykolwiek narażone na sytuacje kryzysowe - powiedział szwedzkiemu radiu Dan Eliasson, szef Agencji Gotowości Cywilnej.

Zawierająca 20 stron broszura została wydana przez szwedzki rząd w 13 językach. Ostatni raz podobny dokument wydrukowano w czasach zimnej wojny w 1961 roku. Jego tegoroczna wysyłka związana jest z obawami przed możliwością wybuchu konfliktu zbrojnego w regionie Morza Bałtyckiego.

IAR/ar