fot. Radio Szczecin
W Szczecinie odsłonięty został pomnik ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stanął przed siedzibą szczecińskiej "Solidarności" przy Alei Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się w południe.

Starania o wybudowanie monumentu trwały od dłuższego czasu - mówi radny Szczecina - Marek Duklanowski: - Myśmy podejmowali 2 lata temu uchwałę, później została ona w części uchylona przez wojewodę. Była natomiast duża wola ze strony społeczeństwa, żeby ten pomnik powstał. Wreszcie się udaje, także dzięki temu, że Solidarność udostępniła część swojego terenu.

Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny przy ulicy Królowej Korony Polskiej. Arcybiskup Andrzej Dzięga mówił w jej trakcie o patriotyzmie tragicznie zmarłego prezydenta. - O Polskę się modlił, o Polsce myślał, o Polsce kochał rozmawiać i o Polsce miał odwagę mówić publicznie - podkreślał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński dodał także, że lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa, wyraził też nadzieję, że będzie on ważnym miejscem dla miasta: - Chwała Panu Bogu, że doczekaliśmy w Szczecinie, tego momentu, że ten pomnik stanie się ważnym miejscem dla miasta, dla kolejnego pokolenia. Że się wpisze jako znak nadziei, obok miejsca, w którym wsiąkała krew tych z 1970 i 1980 roku.

Po mszy uczestnicy przeszli przed siedzibę NSZZ Solidarność w Szczecinie, gdzie o 13:30 odsłonięto pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach uczestniczył, między innymi, premier Mateusz Morawiecki i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka napisał, że odsłaniając pomnik Lecha Kaczyńskiego honorowana jest osoba prezydenta, ale też i jego postawa ideowa.

- Mój świętej pamięci brat całe dorosłe życie poświęcił Polsce. To dla niej działał w opozycji i Solidarności. Dla niej pracował jako senator, poseł, minister i prezydent. Jej też ofiarował to co najcenniejsze - swoje życie. Cały ten czas Lech Kaczyński służył Rzeczypospolitej z całych sił. Nie godził się przy tym na Polskę byle jaką. Chciał, by Polakom żyło się w niej jak najlepiej. By nasza ojczyzna była państwem wolnym i niezależnym. Silnym i dostatnim. A przy tym sprawiedliwym i solidarnym - napisał Jarosław Kaczyński.

Uroczystości zakończy koncert w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie o godzinie 17:30.

IAR/ez

fot. Radio Szczecin