Exposé premiera Mateusza Morawieckiego | Źródło: TVP Info
fot. twitter/KancelariaPremiera
Gabinet Mateusza Morawieckiego uzyskał wotum zaufania. Jego udzielenie poprzedzone było debatą nad exposé wygłoszonym przez premiera.

23:41 Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego

Za było 243 posłów, przeciw - 192, żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu.


20:33 Premier odpowiada na pytania posłów

Posłowie zadają premierowi kolejne pytania. Mateusz Morawiecki odpowiada, skupiając się w dużej mierze na sprawach gospodarczych. Transmisję obrad można zobaczyć TUTAJ>>. Po północy zaplanowanie jest głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania rządowi.

20:10 Jarosław Kaczyński: To było znakomite exposé

- Zwróciłem uwagę na to, że było to przemówienie prezentujące panoramę polskich spraw, gdzie potrzebna jest naprawa, wysiłek, inwencja. Powiedział, jeśli nie o wszystkim, bo nikt nie jest doskonały, to prawie o wszystkim, w naprawdę znakomitym wystąpieniu. I mówił konkretnie, o konkretnych przedsięwzięciach - stwierdził prezes PiS. Podziękował także Beacie Szydło za jej dwuletnią pracę na stanowisku premiera.

19:55 Kornel Morawiecki, koło „Wolni i Solidarni”, ojciec Mateusza Morawieckiego: Potrzeba nam wiary, pokoju i pracy

- Potrzeba nam wiary, pokoju i pracy. Wierzę, że twój rząd, Mateuszu, te trzy rzeczy nam przybliży. Będziemy mieli wiarę w to, że umiemy, możemy, wiarę w sens naszego życia, że będą to rządy pokoju, będziemy mieli pracę, która jest potrzebna prostym ludziom, nowym ideom i myślom. Praca nie tylko materialna, ale i ducha, i myśli - powiedział Kornel Morawiecki.

19:51 Władysław Kosiniak-Kamysz: To nie było exposé. To był początek kampanii

- To nie było exposé. To był początek kampanii w wyborach samorządowych. Premier dużo mówił o  wartościach, korzeniach chrześcijańskich, ale pan pomylił okresy liturgiczne. Teraz jest adwent, a nie karnawał. A pan ubiera maskę, którą ubraliście przed wyborami. Ubieracie maskę, żeby znów ukryć wasze wady, waszą największą przypadłość, którą jest choroba nienawiści - stwierdził lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

19:25 Katarzyna Lubnauer: Nie poprzemy tego rządu

- Nie poprzemy rządu, którego jedynym celem jest odcięcie się od 2 lat niszczących zmian dla Polski. Za dwa lata stworzymy rząd, który będzie rządem mądrej zmiany - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

19:21 Paweł Kukiz: Ani słowa w tym exposé nie było o zmianie konstytucji

- Celem rządu jest nie tylko zatrzymanie młodych Polaków, ale doprowadzenie do tego, żeby wrócili. Przez 2 lata nie zrobiliście nic szczególnego, żeby rodacy mogli wrócić do ojczyzny - powiedział Paweł Kukiz. - Ani słowa w tym exposé nie było też o konieczności zmiany konstytucji. Ani słowa - dodał.

19:05 Ryszard Terlecki: Rząd premiera Morawieckiego będzie nie tylko rządem kontynuacji, ale i przyspieszenia gospodarczego

- Odbudowa przemysłu, rekordowo niskie bezrobocie i wiele innych rzeczy udało się osiągnąć w ciągu zaledwie dwóch lat. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie nie tylko rządem kontynuacji, ale i przyspieszenia gospodarczego - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

19:01 Sławomir Neumann (PO): Mateusz Morawiecki odpowiada za łamanie zasad demokracji

- Łamanie zasad demokracji, zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego, a teraz niszczenie Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądowniczej - za to odpowiada Mateusz Morawiecki, który od 2 lat jest wicepremierem. Ten rząd prowadzi politykę antyeuropejską i prorosyjską - stwierdził Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

18:45 Rozpoczęła się debata nad exposé premiera

Głos zabierają przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

17:28 Premier zakończył exposé

Na zakończenie Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że uda się zbudować porozumienie wśród posłów na Sejm. Marszałek ogłosił godzinę przerwy w obradach.

Podsumowanie expose Mateusza Morawieckiego dostępne jest TUTAJ>>.

17:25 Premier Morawiecki o sprawach międzynarodowych

W ostatnich dwóch latach znacząco poprawiliśmy bezpieczeństwo Polski. Dążymy teraz do harmonizacji działań NATO i Unii Europejskiej. NATO jest i będzie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone naszym największym sojusznikiem – powiedział premier. – Planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą i Gruzją, choć do tanga trzeba dwojga – powiedział szef nowego gabinetu. Premier zaznaczył także, że rząd będzie wzmacniać programy repatriacyjne. - Jest nas 60 mln na świecie. Mamy obowiązki wobec wszystkich Polaków – powiedział Morawiecki.


17:15 Premier o służbie zdrowia

Wyższe nakłady i programy walki z rakiem i chorobami serca to pomysły na naprawę służby zdrowia. – Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 procent PKB, w ciągu najbliższych lat – mówił. Premier zapowiedział też nacisk na walkę z chorobami nowotworowymi i kardiologicznymi, na które Polacy umierają najczęściej. Jak podkreślił, temu mają służyć dwa programy dotyczące tych chorób: – Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego.

17:00 Mateusz Morawiecki o kontynuacji i wzmacnianiu polityki społecznej

Premier Morawiecki zapowiedział kontynuację i wzmacnianie polityki społecznej prowadzonej dotychczas przez rząd PiS. Zaznaczył, że do Polaków w ramach programów społecznych i prorodzinnych trafiło ponad 70 miliardów złotych. Premier podkreślił, że rząd PiS rozpoczął też realizację taniego budownictwa oraz naprawę służby zdrowia. – Już w tym roku przeznaczyliśmy 4 mld zł na skrócenie kolejek do lekarzy – powiedział premier Morawiecki. Dodał, że uruchomione zostaną dwa programy, które unowocześnią polską służbę zdrowia. Mateusz Morawiecki podkreślił także, że będzie nadal podnoszona płaca minimalna.

16:45 Morawiecki o uszczelnieniu podatku VAT

Premier zapowiedział, że poprawa ściągalności podatku VAT będzie utrzymana. Mateusz Morawiecki zauważył, że w ostatnich dwóch latach - kiedy był ministrem finansów - system uszczelniono. – Tylko w tym roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 30 miliardów złotych. To więcej niż przez poprzednie 9 lat. Zrobiliśmy to, walcząc z przestępcami podatkowymi i rozbijając mafie VAT-owskie.

16:40 Mateusz Morawiecki zapowiada wyznaczanie ambitnych celów polityki swojego gabinetu

Mateusz Morawiecki mówił, że teraz mamy w rękach unikalną szansę „na odbudowanie tego, co straciliśmy w wyniku zaborów, wojen i komunizmu”. - Polska polityka musi być ambitna, dryfowanie czy płynięcie z prądem to nie jest nasze DNA; rząd nie jest od administrowania, ale od rządzenia; musimy wyznaczać ambitne cele – oświadczył premier. Dodał, że musimy się zjednoczyć. - Musimy się przekonywać, a nie pokonywać - mówił Mateusz Morawiecki.


Polska to dumne państwo z wielkim dorobkiem, to kraj, który nie poddał się absolutyzmowi – stwierdził premier Morawiecki. – Świat powinien lepiej docenić naszą walkę o wolność – oświadczył. Premier wspomniał też bohaterów walki o wolność Polski w czasach komunizmu i okupacji hitlerowskiej. Mateusz Morawiecki jako swoje motto przywołał słowa Stanisława Wyspiańskiego: „Polska to wielka rzecz!”.

16:15 Premier Morawiecki podziękował Beacie Szydło

Na początku exposé Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podziękował Beacie Szydło. -To były dobre dwa lata - mówił. - Pani premier jest i pozostanie symbolem „solidarnościowej” rewolucji, która przywróciła milionom normalne życie – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że cieszy się na dalszą współpracę z byłą premier.

Posłowie, po wysłuchaniu exposé , przystąpią do dyskusji. Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi odbędzie się najprawdopodobniej dopiero po północy. Sejm wyraża wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd premiera oraz jego cały rząd. Do grona wicepremierów dołączyła dotychczasowa szefowa rządu Beata Szydło. Mateusz Morawiecki nadal będzie ministrem rozwoju i finansów. Na swoich stanowiskach pozostali też wszyscy ministrowie rządu Beaty Szydło.

16:07 Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie exposé

IAR/TVP Info/ar/ez

Czytaj więcej