fot. Przemysław Grabiński
O dotychczasowych dokonaniach rządu, planach na przyszłość i problemach nurtujących lokalną społeczność rozmawiali dziś politycy.

Otwierająca spotkanie posłanka PiS - sekretarz stanu w ministerstwie środowiska, Małgorzata Golińska mówiła, że dzięki takim inicjatywom rządzący słuchają i słyszą głos mieszkańców:

- Te rozmowy są bardzo ważne dla Państwa, ale także dla nas. Z takich spotkań wynikło najwięcej zmian w przepisach, które są realizowane i tych, które są przygotowywane do zmian, aby nasze Państwo funkcjonowało jeszcze lepiej.

Gościem spotkania był minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Mówiąc o dokonaniach rządu podkreślił uszczelnienie systemu podatkowego i walkę z wyłudzeniami podatku VAT. Jak zaznaczył - dzięki tym działaniom Polskę stać dziś na wiele więcej, w tym realizację programów społecznych:

- System podatkowy został uszczelniony, więc stać Polskę na to, aby stać się silnym i rozwijającym państwem. Nastąpiła także zmiana w systemie zarządzania spółkami skarbu państwa. Po objęciu władzy nie sprzedajemy niczego z majątku narodowego.

Mieszkańcy Szczecinka podnosili z kolei problem uciążliwości związanych z funkcjonującym w mieście zakładem firmy Kronospan. Jak mówili - liczą, że rząd doprowadzi do rozwiązań, które zakończą ich obawy dotyczące bezpieczeństwa.

- To, co nas najbardziej niepokoi to pył drewnopochodny, który zawiera kleje i utwardzacze.
- Kiedy państwo zacznie wprowadzać takie zasady, które doprowadzą do ucywilizowania takich zakładów, jakie mamy w Szczecinku? Chcemy, żeby zakład funkcjonował i się rozwijał, ale nie kosztem bezpieczeństwa mieszkańców.

Odpowiadając na te głosy mieszkańców Szczecinka minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami zostaną przyjęte zmiany w prawie, które pomogą w rozwiązywaniu tego typu problemów w całym kraju:

- Już jest projekt ustawy w sejmie, w którym umożliwimy ciągły monitoring spalin. Obecnie nasze prawo przewiduje monitoring okresowy, a nałożenie obowiązku ciągłego pozwoli nam na precyzyjną weryfikację, żeby mieć pewność, że nic niestosownego do powietrza nie będzie się dostawać.

W spotkaniu z mieszkańcami Szczecinka udział wziął też europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu "Polska jest jedna". W najbliższych miesiącach PiS chce odbyć w całym kraju w sumie około 700 takich spotkań.

pg/ds