fot. wzp.pl
Po raz 7. w ramach Ogólnopolskich Dni Spirometrii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc można było za darmo wykonać badania pomagające wykryć wiele chorób układu oddechowego. W całej Polsce w akcji uczestniczy ponad 250 placówek medycznych, a w naszym regionie - jedynie szpital przy ulicy Niepodległości.

Jak powiedział Robert Szank, dyrektor szpitala, takie badania pozwalają rozpoznać schorzenia na wczesnym etapie: - Akcja skierowana jest do osób powyżej 40. roku życia, palaczy oraz tych, którzy mają różnego rodzaju dolegliwości oddechowe. Badanie spirometryczne pozwala nam określić pojemność i stan płuc.

Badanie spirometryczne jest bezinwazyjne i nieskomplikowane. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na miejscu można skorzystać z konsultacji z pulmonologiem, który podejmuje decyzję o skierowaniu na rozszerzoną diagnostykę lub od razu kieruje do specjalistycznej poradni.

Badanie wzbudziło zainteresowanie głównie wśród seniorów, ale pojawiły się w poradni również osoby młodsze: - Musimy kontrolować nasze zdrowie. Badanie wykonałem po raz pierwszy. Lepiej zapobiegać niż później się leczyć.

Szacuje się, że na POChP w Polsce choruje od 2 do 3 milionów osób, z czego 70 procent może nawet o tym nie wiedzieć. Choroba jest nieuleczalna, ale wcześnie wykryta może zostać zaleczona, co zdecydowanie poprawia komfort życia.

sk/rż

Posłuchaj

Robert Szank, dyrektor szpitala
koszalinianie