fot. prk24.pl
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pierwsze świadczenia po obniżeniu wieku emerytalnego, który od 1 października wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Od początku tego miesiąca do dziś ZUS wydał 98 tysięcy 300 decyzji emerytalnych. - Z tego 85 tysięcy dziewięćset to decyzje o wypłacie emerytury - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że 12,4 tysięcy osób ma już wydaną decyzję o przyznaniu emerytury, ale wypłata jest zawieszona, gdyż te osoby nie rozwiązały umowy o pracę.

Rzecznik poinformował, że przeciętna emerytura w przypadku kobiet wyniosła 1560 złotych, a w przypadku mężczyzn 2782 złote. Przypomniał, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem i im dłużej pracujemy, tym świadczenie jest wyższe.

- Niższa emerytura kobiet niż mężczyzn jest zaś wynikiem krótszej ich pracy - zaznaczył rzecznik ZUS. Dodał, że obecnie emerytura wyliczana jest prostym działaniem matematycznym. W liczniku umieszczane są składki zgromadzone przez całe życie wraz z kapitałem początkowym, a w mianowniku średnie dalsze trwanie życia w miesiącach, które co roku prezentuje Główny Urząd Statystyczny.

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że od lipca we wszystkich oddziałach ZUS doradcy emerytalni służą radą w zakresie składania wniosku o emeryturę, wyjaśniają między innymi, od czego zależy wysokość świadczenia i wyliczają na przykład, ile wyniesie świadczenie w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

IAR/ar