fot. Marcin Prusak
Dowództwo 7. Brygady Obrony Wybrzeża chce wyciąć 8 drzew drzew rosnących na terenie jednostki. Władze miasta nie chcą się zgodzić na wycinkę dwóch kilkudziesięcioletnich brzóz usytuowanych przy ulicy Bohaterów Westerplatte.

- Zgoda została wyrażona na wycinkę drzew chorych lub tych, które nie przedstawiają wartości przyrodniczych. Odmówiliśmy natomiast zgody na wycinkę dwóch okazałych, zdrowych brzóz, które w naszym przekonaniu upiększają to miejsce - mówi Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska.

Wojskowi przekonują, że muszą wyciąć wszystkie 8 drzew, by móc rozpocząć remont czołgu- pomnika zakończenia II wojny światowej, który stoi między brzozami.

- Drzewa niszczą pomnik. Liście opadające co roku na ten czołg zawierają związki chemiczne, które powodują korozję pomnika. To sprawia, że praca, którą co roku wykonujemy przy odnawianiu monumentu jest pracą syzyfową - tłumaczy kapitan Piotr Spólny z 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku.

W najbliższych dniach na miejscu, w którym rosną sporne drzewa urzędnicy miejscy mają przeprowadzić wizję lokalną. Ostateczna odpowiedź na wniosek o wycinkę drzew ma zapaść do końca tygodnia.

mp/ar

fot. Marcin Prusak

Posłuchaj

Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska
kapitan Piotr Spólny z 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku