fot. www.gdansk.pl
Zakończyła się msza żałobna w intencji prezydenta Gdańska. Wcześniej ulicami Gdańska przeszedł kondukt żałobny z trumną z ciałem Pawła Adamowicza. Prezydenta żegnały tysiące ludzi.

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku rodzina, przyjaciele i gdańszczanie uczestniczyli w mszy żałobnej w intencji zamordowanego Pawła Adamowicza. Jutro w tej świątyni zostanie złożona urna z prochami prezydenta Gdańska.

Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Powiedział, że człowiek jest w stanie powstrzymać się przed pokusą odwetu i nienawiści. Podkreślił, że z największych dramatów człowiek potrafił wyprowadzić dobro. Biskup Zbigniew Zieliński przypomniał, że chrześcijaństwo uczy, jak pokonywać zło. Duchowny podkreślił, że jednym ze sposobów jest zasada: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Biskup dodał, że zwyciężając zło złem, zostaje się przez nie pokonanym. - Logika chrześcijańska prowadzi nas od miłości do nadziei. Chrześcijanie, ludzie dobrej woli tej nadziei nie powinni ukrywać, lecz dawać jej wyraz swym postępowaniem - mówił duchowny.

Biskup Zieliński przypomniał słowa Pawła Adamowicza z niedzielnego gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stwierdził, że były one kwintesencją jego życia. - Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności, to jest cudowny czas dzielenia się dobrem - mówił w niedzielę Paweł Adamowicz. Biskup Zbigniew Zieliński dodał, że kwintesencją życia zamordowanego prezydenta stają się także tłumy gdańszczan, które żegnają Pawła Adamowicza.

W Bazylice trwa czuwanie. Świątynia będzie otwarta do północy. Potem ciało prezydenta Gdańska zostanie poddane kremacji. Jutro kościół będzie otwarty od godziny 10.00. W południe rozpocznie się msza pogrzebowa. Celebrować ją będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie złożona w Bazylice.

Wcześniej ulicami Gdańska przeszedł kondukt żałobny z trumną z ciałem prezydenta Adamowicza. Jego trasa wyznaczona była miejscami ważnymi dla życia Pawła Adamowicza. Pierwszym punktem było I Liceum Ogólnokształcące, które ukończył, dalej ulica Łagiewniki, Stolarska i Mniszki, gdzie prezydent się wychowywał i gdzie do dziś mieszkają jego rodzice. Później kondukt przeszedł obok pomnika króla Jana III Sobieskiego, ulicą Pańską, Węglarską, Kołodziejską i Piwną do Bazyliki Mariackiej.

W progu Bazyliki Mariackiej trumnę z Pawłem Adamowiczem przejęło sześciu prezydentów polskich miast: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezes zarządu Związku Miast Polskich, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

O 17.00 w całym kraju rozpoczęła się żałoba narodowa, która potrwa do soboty do 19.00. Na czas żałoby w urzędach, instytucjach i siedzibach organów oraz władz państwowych, a także samorządowych, flagi będą opuszczone do połowy masztu. Także media w czasie trwania żałoby narodowej mają uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci Pawła Adamowicza.

Swojego prezydenta mieszkańcy Gdańska żegnali także w czwartek i piątek. Trumna z ciałem Pawła Adamowicza była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. W czwartek hołd Pawłowi Adamowiczowi oddano też podczas uroczystej sesji rady miasta Gdańska.

IAR/gdansk.pl/ar

fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
Czytaj więcej