fot. facebook.com/srodkowopomorskie
Przedstawiciele organizacji okołobiznesowych z Koszalina, naukowcy oraz społecznicy przygotowali specjalny raport uzasadniający utworzenie 17. województwa.

- Raport zawiera realne wyliczenia, jaką powierzchnię by to województwo zajmowało, jaki byłby jego potencjał ekonomiczny i społeczny. To gotowe kompendium wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych utworzeniem województwa - podkreśla Romuald Sobieralski z Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przedsiębiorcy chcą, by nowe województwo powstało w 2020 roku.

- Zestaw atutów i informacji z tego raportu ma trafić do polityków. Najpierw przedstawimy go panu Joachimowi Brudzińskiemu, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Roman Biłas z Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie.

- Pomorze Środkowe to ogromny region bez gospodarza. Jesteśmy na obrzeżach decyzji szczecińsko-trójmiejskich. A nie chcemy być na obrzeżach - dodał Eugeniusz Żuber z Obywatelskiego Komitetu na rzecz Województwa Środkowopomorskiego.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Trzciance podkreślał, że utworzenie województwa środkowopomorskiego jest uzasadnione. Nie wykluczył referendum w tej sprawie.

mm/ar

Posłuchaj

Romuald Sobieralski z Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej
Roman Biłas z Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie
Eugeniusz Żuber z Obywatelskiego Komitetu na rzecz Województwa Środkowopomorskiego