W jesiennych wyborach samorządowych o urząd ten ubiegać się będzie sekretarz PiS w Drawsku, Michał Chojnacki. Jego kandydaturę na spotkaniu z mieszkańcami ogłosili dziś zachodniopomorscy parlamentarzyści PiS: wiceminister MSWiA, Paweł Szefernaker i wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska.

„Ta gmina potrzebuje nowych władz” - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Paweł Szefernaker:

- Sytuacja samorządowców i w Drawsku i w powiecie - zarzuty wobec burmistrza Drawska i wójta Ostrowic pokazały jak słabi są samorządowcy i jak patologiczne sytuacje miały miejsce tutaj w samorządzie. I ten samorząd trzeba uzdrowić. Jestem przekonany, że kandydaci Prawa i Sprawiedliwości - nie tylko tutaj, ale także w Koszalinie, Szczecinku i Drawsku są takimi kandydatami, którzy uzdrowią samorząd na Pomorzu Środkowym.

Jednym z największych wyzwań, które staną przed nowym burmistrzem Drawska Pomorskiego będzie włączenie w granice tej gminy części likwidowanej ze względu na zadłużenie gminy Ostrowice. „To będzie trudne, ale można przekuć to w korzyści dla wszystkich” - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin kandydat PiS na burmistrza Drawska Pomorskiego, Michał Chojnacki.

- Stoimy na stanowisku, że więcej jest w tym szans niż ewentualnych braków albo strat, które mogą z tego wynikać. Liczymy bardzo na współpracę z rządem. Tu też będzie się liczyła pomoc. Minister Szefernaker również obiecał, że nie zostawi ani Drawska, ani mieszkańców Ostrowic, ani Złocieńca na pastwę losu. Zrobimy wszystko, żeby połączyć to nie tylko gospodarczo ale i społecznie.

Temat likwidacji gminy Ostrowice zdominował też dzisiejsze spotkanie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z mieszkańcami Drawska Pomorskiego. „Ten proces odbędzie się bez kosztów dla samorządów, tak jak obiecaliśmy” - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska:

- Pół roku temu niewielu było w stanie nam uwierzyć - kiedy mówiliśmy tutaj, że zrobimy wszystko żeby dług Ostrowic nie był przełożony na mieszkańców do których będą przyłączani. Determinacja obecnego rządu pokazała, że powstała specjalna ustawa, która powoduje, że ten potężny dług gminy Ostrowice nie zostanie przełożony i wpisany do budżetu ani gminy Drawska, ani gminy Złocieniec. Bo jeśli się chce - to można.

Zadłużona na około 50 milionów złotych gmina Ostrowice przestanie istnieć z początkiem przyszłego roku. Jej tereny zostaną wcielone do gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec.

red/jr

GALERIA ZDJĘĆ:

fot. P.Grabiński
fot. P.Grabiński
fot. P.Grabiński
fot. P.Grabiński

Posłuchaj

wiceminister środowiska - Małgorzata Golińska
wiceminister MSWiA - Paweł Szefernaker
kandydat PiS na burmistrza Drawska Pomorskiego - Michał Chojnacki