fot. Jarosław Rochowicz
Na Pojezierzu Drawskim znajduje się aż 250 jezior. Przez cztery dni będziemy przybliżać Państwu ten piękny region w porannym i popołudniowym „Studiu Bałtyk” oraz w „Na dobry dzień”.

- Od lat mamy swoją bazę w Sikorach, niewielkiej wsi koło Czaplinka nad jeziorem Komorze. Kiedy byliśmy tam po raz pierwszy i uruchomiliśmy naszego drona, zobaczyliśmy z góry zupełnie inny świat. Pojezierze Drawskie to prawdziwy wodny świat, który nie ustępuje niczym Krainie Wielkich Jezior Mazurskich - powiedział Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin.

- To trafne porównanie. Pojezierze Drawskie nie ustępuje niczym Mazurom pod względem przyrodniczym. Jest troszkę gorzej z infrastrukturą turystyczną - dodał Jarosław Rochowicz.

Nasi reporterzy poszukują jednak celowo miejsca z dala od głównych skupisk turystów.

- Chcemy być w odosobnieniu. Nocleg? Wyłącznie w domkach letniskowych, małych pensjonatach czy kwaterach. Takie właśnie możliwości bezpiecznego wypoczynku - z dala od koronawirusa - daje nam ten ogromny obszar - podkreślił Piotr Ostrowski.

Zaznaczył, że wraz z Jarosławem Rochowiczem odwiedzą m.in. Czaplinek: - Jedziemy do zamku Drahim w Starym Drawsku. Będziemy nadawać także z Siemczyna. Chcemy odkryć również nowe miejsca. Opowiemy m.in. o Szwajcarii Połczyńskiej, o której istnieniu niewielu z nas wiedziało.

Poniedziałek: poznajemy uroki Czaplinka i jeziora Drawskiego

Piotr Ostrowski: zamek Drahim w Starym Drawsku zmienił historię polsko-niemieckiego pogranicza na kilkaset lat

- W 1360 roku joannici otrzymali zgodę na budowę zamku. Powstawał on 6 lat. Chcieli chronić wówczas Polskę. Co ciekawe, joannici „przygarnęli” do siebie templariuszy, niezwykle tajemniczy zakon, który został zlikwidowany przez króla Francji, bo był u nich zadłużony. Nazwa zakonu pochodzi od niemieckiego słowa „tempel”, które oznacza odniesienie do świątyni króla Salomona - powiedział Piotr Ostrowski.

- Warto także wspomnieć kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Czaplinku, bo tam mieścił się pierwszy gród templariuszy. W tym regionie pojawili się 1112 roku i to była najdalej wysunięta na wschód komandoria tego zakonu - dodał Jarosław Rochowicz.

relacja Piotra Ostrowskiego i Jarosława Rochowicza

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz o walorach przyrodniczych Pojezierza Drawskiego

- W tym roku na Pojezierzu Drawskim jest najwięcej turystów od czasu, gdy przyjeżdżamy tutaj z projektem Polskie Radio Koszalin na wakacjach. To są rzeczywiście tłumy. Na szczęście to kraina tak rozległa, że nikt tu sobie w drogę nie wchodzi - powiedział Piotr Ostrowski. - Teraz jesteśmy w naszej bazie nad jeziorem Komorze, aby złowić coś na obiad. Mogę o siebie powiedzieć "mistrz lina z Koszalina", bo złapałem trzy sztuki. Okoliczności przyrody sprzyjają takiemu wypoczynkowi. Widzimy kormorany, gęsi, kaczki. To miejsce niezwykle urodziwe - dodał.

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz podkreślili, że wypoczynkowi na Pojezierzu Drawskim sprzyjają także tegoroczne atrakcyjne ceny - zarówno noclegów, jak i wyżywienia.

Piotr Ostrowski i Jarosław Rochowicz o urokach przyrodniczych Pojezierza Drawskiego
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Andrzej Cogiel o jeziorze Drawskim: to akwen polodowcowy, z dwunastoma wyspami i pięknie zalesionym brzegiem

Jezioro ma 1871 ha powierzchni i 83 metrów maksymalnej głębokości. Jest dwunaste w Polsce pod względem wielkości i drugie pod względem głębokości.

Jarosław Rochowicz zapytał Andrzeja Cogiela, komandora Czaplineckiego Bractwa Żeglarskiego o charakterystykę jeziora, nad którym położony jest Czaplinek.

- To akwen polodowcowy, z dwunastoma wyspami i pięknie zalesionym brzegiem. Główną atrakcją jest duża wyspa Bielawa, na której są przygotowane miejsca biwakowe, altany, stoły i miejsca do rozpalania ognisk. Na jeziorze są także piękne fiordowe zatoki, z dość wąskimi wejściami, które później znacznie rozszerzają się aż do wysokich brzegów - powiedział nasz gość.

Andrzej Cogiel dodał, że żeglarstwo to szczególnie dziś dobry pomysł na aktywny wypoczynek: - Żeglarstwo to forma rekreacji, która jest bezpieczna w dobie pandemii koronawirusa. Pływa się bowiem najczęściej z rodziną czy bliskimi znajomymi. Dodatkowo, w naszym powiecie nie wykryto jeszcze żadnego przypadku zakażenia. W tym roku jest wprawdzie nieco mniej ludzi, ale i tak jest ich wielu, szczególnie w weekendy.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Andrzejem Cogielem
Czytaj więcej