Grupa mieszkańców Białogardu chce, aby w mieście powstał pomnik tego wybitnego artysty. W tym roku bowiem przypadają okrągłe rocznice jego urodzin i śmierci, a w Białogardzie przez lata mieszkali Państwo Wydrzyccy, rodzice artysty.

Fani twórczości Niemena mają także jeszcze jeden powód do radości. Organizowany w tym roku 15. Ogólnopolski Zlot Fanów Czesława Niemena odbędzie się w czerwcu, właśnie w Białogardzie. Zwieńczeniem zlotu ma być odsłonięcie pomnika.

- Jestem aptekarzem i pracuję w zawodzie. Wpadłem jednak na pomysł, aby w mieście związanym z artystą pojawił się jego pomnik. Tym bardziej, że dziś - 17 stycznia przypada 15. rocznica jego śmierci, a 16 lutego obchodzić będziemy 80. urodziny Czesława Niemena - mówi Wiesław Kubasik, pomysłodawca budowy pomnika. - Projekty pomnika przygotowali artyści z Kołobrzegu, Zielonej Góry, Białogardu i Poznania. Fani wybrali projekt Artura Bochniaka z Zielonej Góry. Przedstawia on Czesława Niemena w kapeluszu, siedzącego na krześle, z mikrofonem w dłoni. Tak on wyglądał w latach siedemdziesiątych - dodaje.

Inicjatorzy powstania pomnika chcą, by stanął on obok Pałacu Ślubów. Szacują, że jego budowa będzie kosztować ok. 90 tys. złotych. Założyli już społeczne konto, na którym zbierane są pieniądze na budowę monumentu (nr 50 1090 2646 0000000 1373 71002). Wystąpili także do rady miasta z projektem uchwały mówiącej zarówno o lokalizacji pomnika, jak i dofinansowaniu jego budowy.

- To cenna inicjatywa, ponieważ Czesław Niemen był związany z Białogardem. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców, bo w rekordowo krótkim czasie organizatorzy zebrali około 400 podpisów poparcia. Do biura rady wpłynął już projekt uchwały w tej sprawie, złożony w ramach tzw. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Radni zajmą się nim w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że organizatorom uda się zebrać niezbędne środki i niebawem taki pomnik stanie w Białogardzie - mówi Tomasz Strząbała, przewodniczący rady miejskiej w Białogardzie.

kp/ar

fot. Krzysztof Plewa

Posłuchaj

Czy w Białogardzie powstanie pomnik Czesława Niemena? - materiał Krzysztofa Plewy