fot. organizatorzy „Herbertiady”
Warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej odbędą się w czwartek w Kołobrzegu w ramach XXI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. Organizację wydarzenia wspiera Polska Fundacja Narodowa.

Jak przypomniała Polska Fundacja Narodowa w komunikacie przesłanym PAP, „Herbertiada” jest świętem kultury odbywającym się od 2000 r., którego celem jest „upowszechnianie wiedzy o Zbigniewie Herbercie i jego dorobku, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków”.

- To jedyna cykliczna impreza kulturalna w Polsce poświęcona pisarzowi o niezwykłym dorobku twórczym. Możemy wesprzeć wydarzenie, które na trwałe wpisało się w świadomość młodych, ambitnych twórców. Konkurs oraz warsztaty recytatorskie przeznaczone dla młodzieży z całej Polski są wymiernym efektem podtrzymywania trwałej pamięci o Zbigniewie Herbercie – powiedział prezes zarządu PFN Marcin Zarzecki, cytowany w tekście.

Tegoroczna edycja przeglądu rozpoczęła się w sobotę 22 sierpnia koncertem „Struna światła”. „To premierowy projekt oparty na wierszach Zbigniewa Herberta według wyboru Natalii Sikory i z muzyką Hadriana Tabęckiego, specjalnie przygotowany na tę edycję Herbertiady. Tego samego dnia został przedstawiony film dokumentalny „Powrót Pana Cogito” z archiwum TVP” - czytamy.

Kolejne wydarzenie „Herbertiady” - warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej pod kierunkiem aktora Przemysława Tejkowskiego - odbędzie się w czwartek. " „Herbertiada” zwieńczy program literacko-muzyczny pt. +Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan+ wieczór poświęcony trwającej ponad cztery dekady relacji dwojga wielkich polskich poetów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, której obraz został ukazany w korespondencji bohaterów zebranej oraz opracowanej przez Ryszarda Krynickiego w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” " - dodała PFN.

Zbigniew Herbert był poetą, eseistą, dramatopisarzem i autorem słuchowisk z wykształcenia ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Na łamach prasy zadebiutował w 1950 r. a sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka – tom wierszy "Struna światła". Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o Panu Cogito - „postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej”.

Rok 2008 Sejm RP ogłosił Rokiem Zbigniewa Herberta – ten czas w Polsce i w wielu miejscach na świecie był wypełniony inicjatywami inspirowanymi jego twórczością. W 2010 roku poeta został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Patronat Honorowy nad „Herbertiadą” sprawuje m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

PAP/od