fot. UM Gdańsk
Prezydent Gdańska został w niedzielę wieczorem trzykrotnie raniony nożem przez 27-letniego napastnika. Lekarze przeprowadzili pięciogodzinną operację, ale podkreślali, że stan prezydenta jest bardzo ciężki. W poniedziałek przed godziną 15:00 poinformowano, że Paweł Adamowicz zmarł.

11:17 - Na dziś została zaplanowana sekcja zwłok zmarłego prezydenta Adamowicza.

11:11 - Wiceprezydent Dulkiewicz przyjęła propozycję objęcia funkcji komisarza w Gdańsku, złożoną przez Michała Dworczyka, szefa KPRM. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do wyboru nowego prezydenta.

Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała o uszanowanie żałoby, ogłoszonej w mieście po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Będzie ona obowiązywać do dnia pogrzebu prezydenta. Przypomniała również, że urzędzie miejskim jest księga kondolencyjna. Dodała, że będzie też możliwość uczczenia i pożegnania prezydenta Adamowicza w inny sposób.

11:09 - Podjęto decyzję o opuszczeniu wszystkich flag oraz wygaszeniu wszystkich iluminacji.

11:04 - Na terenie całego województwa pomorskiego została wprowadzona żałoba.

10:24 - Za kilka minut rozpocznie się konferencja prasowa w urzędzie miasta.

10:22 - Mieszkańcy Gdańska wpisują się do księgi kondolencyjnej.

10:10 - Od dziś aż do dnia pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza w Gdańsku ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach są opuszczone do połowy.

21:23 - Tymczasowy areszt dla 27-latka, który zaatakował prezydenta Gdańska.

Dziś wieczorem gdański sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Stefana W., który śmiertelnie ranił nożem Pawła Adamowicza. Mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

21:02 - Mieszkańcy naszego regionu solidaryzują się z gdańszczanami oraz rodziną prezydenta Pawła Adamowicza.

Liczni mieszkańcy Koszalina wspominają prezydenta Gdańska na Rynku Staromiejskim.


Rodzinę zmarłego Pawła Adamowicza wspierają też mieszkańcy m.in. Szczecinka, Piły i Kołobrzegu.


20:48 - W całej Polsce ludzie czczą pamięć prezydenta Pawła Adamowicza.

Ludzie spontanicznie zbierają się na głównych placach miast, by modlić się za zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wyrazić solidarność z jego rodziną oraz w niemy sposób protestować przeciwko agresji. Do takich spotkań doszło m.in. w Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Szczecinie, Katowicach i Olsztynie.

W Gdańsku tysiące mieszkańców zebrało się wieczorem przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Przyszli między innymi wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także były prezydent Lech Wałęsa.

Z Brukseli przyleciał były premier, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przemawiając do zebranych, zwrócił się także do zmarłego prezydenta Gdańska: - Jesteśmy tu dzisiaj z tobą, jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć już stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół. Tu w Gdańsku - dziesiątki tysięcy - mówił Donald Tusk.

Wspominał postać Pawła Adamowicza: - Każdy mieszkaniec Gdańska pamięta ciebie od twojej najwcześniejszej młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz, i stanąć przeciwko złu. Na tym całe twoje życie polegało - mówił były premier.

Złożył też zmarłemu prezydentowi Gdańska obietnicę: - Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle, obiecać w imieniu nas wszystkich - gdańszczan, Polaków i Europejczyków - że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci to. Żegnaj Pawle! - powiedział Donald Tusk.

fot. Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
fot. Milena Tuliszka / Poznań
fot. Milena Tuliszka / Poznań

20:35 - Policja zatrzymała mężczyznę, który groził prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Stołeczna policja poinformowała na Twitterze, że zatrzymała 72-letniego mieszkańca Warszawy, który po południu zadzwonił do Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i groził prezydentowi, mówiąc: „Zginął Adamowicz, a jutro może zginąć Andrzej Duda”.


Po otrzymaniu informacji policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI szybko ustalili miejsce zamieszkania tej osoby. Zabezpieczono telefon, z którego wykonano połączenie. Zatrzymany jeszcze dzisiaj trafi do policyjnego aresztu. O wszystkim poinformowano prokuraturę.

18:37 - Trwa wyjaśnianie okoliczności zabójstwa Pawła Adamowicza.

Prokuratura informuje, że do tej pory przesłuchano kilkudziesięciu świadków w sprawie ataku na prezydenta Gdańska. Zabezpieczono też nóż, którym ugodzono Pawła Adamowicza oraz komputery, telefony i nagrania z telefonów publiczności podczas finału WOŚP w Gdańsku.

17:33 - W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza, w Gdańsku będą musiały odbyć się przedterminowe wybory.

Premier Mateusz Morawiecki zaproponuje Aleksandrze Dulkiewicz, obecnej wiceprezydent i bliskiej współpracowniczce zmarłego Pawła Adamowicza, funkcję komisarza miasta Gdańska - dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info. Do tej pory Aleksandra Dulkiewicz była I zastępcą zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

W przypadku śmierci prezydenta miasta jego mandat wygasa, a jego zastępcy automatycznie tracą stanowiska. Następnie premier wyznacza osobę, która będzie zarządzała miastem do wyboru nowego prezydenta.

Przedterminowe wybory zarządza premier. Ma na to 90 dni od wygaśnięcia mandatu.

17:07 - Andrzej Duda zarządzi żałobę narodową.

Prezydent uściślił, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej. Dodał, że proponowany na jutro przez Pałac Prezydencki wspólny marsz przeciw przemocy i nienawiści nie odbędzie się. - Doszliśmy wspólnie do wniosku, że jakiekolwiek marsze organizowane przez władze nie są tutaj na miejscu - wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że do ataku nożownika na prezydenta Gdańska doszło w dniu szczególnym, dniu wielkiej akcji charytatywnej - Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, łączącej tego dnia tysiące Polaków. - To cios w całą naszą wspólnotę, wspólnotę wszystkich ludzi, którzy chcą czynić dobro - powiedział prezydent.

- Dokonajmy, każdy w sobie tego rachunku sumienia i popatrzmy na otaczającą nas rzeczywistość poprzez pryzmat także swojego własnego serca. Proszę o szacunek i pamięć wobec wielkiego człowieka, wielkiego polityka i wielkiego obywatela Gdańska - zakończył swoje spotkanie z dziennikarzami Andrzej Duda.

16:51 - Sprawca ataku na prezydenta Gdańska usłyszał zarzut zabójstwa. Prokuratura bada też organizację finału WOŚP w Gdańsku.

Zarzut zabójstwa usłyszał sprawca ataku na prezydenta Gdańska. Mężczyzna był przesłuchiwany w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Stefan W. nie przyznał się do winy.

Więcej TUTAJ>>

16:08 - Gdańsk pogrążony w żałobie. Spływają kondolencje z Polski i ze świata.

Prezydent Andrzej Duda napisał, że „wrogość i przemoc przyniosła najtragiczniejszy skutek i ból. Nie wolno nam się z tym pogodzić”. Zapewnił rodzinę zmarłego prezydenta Gdańska o swojej pamięci. „Łączę się w żalu i modlitwie z Jego Najbliższymi, Przyjaciółmi i wszystkimi Ludźmi dobrej woli. Proszę Pana Boga o wsparcie dla Rodziny Zmarłego” - napisał Andrzej Duda. Wcześniej prezydent apelował o wsparcie dobrą myślą i modlitwę w intencji Pawła Adamowicza.

Wielki żal po tym, co się stało wyraził Przewodniczący Komisji Europejskiej. Donald Tusk napisał „Pawle, nigdy o Tobie nie zapomnimy. Żegnaj, Przyjacielu”.

„Wyrażam wielki ból po tragicznej śmierci na skutek zbrodniczego zamachu na Pana Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska. Solidaryzuję się z Rodziną i wyrażam głęboki żal z powodu śmierci Męża, Ojca i Brata” - to słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kondolencje w imieniu Jarosława Kaczyńskiego przekazała Beata Mazurek.

Więcej TUTAJ>>

14:41 - Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska zmarł - poinformował Tomasz Stefaniak, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ds. lecznictwa.

Paweł Adamowicz był z wykształcenia prawnikiem, od 1990 roku samorządowcem, od 1998 pełnił funkcję prezydenta Gdańska. Miał 53 lata. Jeszcze w liceum włączył się w konspirację solidarnościową. Był kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych. W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz, przewodniczył studenckiemu komitetowi strajkowemu podczas protestu w maju 1988 roku, był wydawcą i drukarzem podziemnego pisma. Studia ukończył w 1989 roku, a w latach 1993-1996 odbył aplikację radcowską, zakończoną egzaminem. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie, przez 3 lata, był także prorektorem uczelni do spraw studenckich.

W 1990 roku Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 1998 roku z listy AWS po raz trzeci został radnym. W tym samym roku został po raz pierwszy prezydentem Gdańska. Na to stanowisko wybrała go rada miasta. W 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Rok później wygrał pierwsze, bezpośrednie wybory prezydenckie. Zwyciężał w kolejnych wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 roku. W 2018 założył Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” i kandydując z jego list wygrał ubiegłoroczne wybory.

13:22 - Stan prezydenta Gdańska jest bardzo ciężki, a rokowania wciąż niepewne - powiedział Tomasz Stefaniak, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego ds. lecznictwa.

Paweł Adamowicz jest nieprzytomny, nie oddycha samodzielnie. Ugodzony kilkukrotnie nożem, w nocy prezydent przeszedł pięciogodzinną operację. Jak informowali lekarze, utracił dużo krwi, doszło też do niedotlenienia. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapewnił, że Paweł Adamowicz jest otoczony najbardziej profesjonalną opieką medyczną.

- Szpital zapewnia maksimum tego, co współczesna medycyna może Panu Prezydentowi dać - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami przed szpitalem, w którym przebywa prezydent Gdańska.

12:59 - Prezydent Andrzej Duda zaprosił szefów partii politycznych na spotkanie w sprawie wspólnego marszu przeciwko przemocy i nienawiści.

Do spotkania ma dojść dziś o 16.00, a sam marsz miałby się odbyć jutro w Gdańsku.

12:47 - Joachim Brudziński, szef MSWiA podjął decyzję o wszczęciu kontroli w Agencji Ochrony „Tajfun”, która wczoraj zabezpieczała wieczorny koncert WOŚP w Gdańsku.

Kontrolerzy z Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA sprawdzą warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia. Według rzecznika Komendy Głównej Policji Mariusza Ciarki, koncert nie był zgłoszony jako impreza masowa.

12:14 - Sprawca ataku na prezydenta Gdańska jest w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku. Trwa jego przesłuchanie i zostaje mu ogłaszany zarzut. Wiadomo także, że napastnik zaatakował prezydenta Gdańska 14,5-centymetrowym nożem.

Przebywający na miejscu Grzegorz Armatowski z Radia Gdańsk poinformował, że Stefan W. usłyszał zarzut o usiłowanie zabójstwa. Nie wiemy, czy przyznał się do winy i czy składał wyjaśnienia, gdyż czynności z nim cały czas trwają. Śledczy do ich zakończenia nie będą udzielać żadnych informacji w tej sprawie. Nie wiadomo, jak długo potrwa przesłuchanie. Za usiłowanie zabójstwa grozi mężczyźnie dożywocie.


11:59 - Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że sprawca, który zaatakował nożem prezydenta Gdańska był karany i cierpiał na schorzenia natury psychiatrycznej.

11:38 - Rząd wysłał do Londynu samolot po żonę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

10:46 - Stan Pawła Adamowicza nie zmienił się. Obowiązki prezydenta przejęła jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz - poinformowała podczas konferencji prasowej Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska.

- W gdańskiej Bazylice Mariackiej o 17.00 odbędzie się modlitwa różańcowa w intencji Pawła Adamowicza - dodała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent miasta.

10:38 - Mieszkańcy Słupska oddają krew dla Pawła Adamowicza. W miejskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa od rana zarejestrowała się grupa kilkunastu osób.

Paulina Gradziuk ze słupskiego centrum krwiodawstwa dodała, że są w każdej chwili gotowi wspomóc zebraną krwią centrum w Gdańsku: - Stale kontaktujemy się z centrum w Gdańsku. Jeżeli będzie taka potrzeba, to wydamy krew w grupie O RhD- (minus).

- Usłyszałam w wiadomościach. Postanowiłam pomóc. Mam nadzieję, że będzie dobrze - mówiła słupszczanka.

10:26 - Za kilka minut rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem zastępców prezydenta Gdańska oraz sekretarza i skarbnika miasta.

10:13 - W związku z atakiem na prezydenta Pawła Adamowicza do Gdańska przyjechał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

09:41 - Stan zdrowia Pawła Adamowicza nie jest ustabilizowany. Urazy serca, przepony oraz jamy brzusznej są bardzo poważne.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Najbliższe godziny pokażą, jak organizm pana prezydenta potrafi walczyć z tym ciężkim, bardzo rozległym urazem. Przy tak dużej utracie krwi, nastąpiło ogromne niedotlenienie organizmu. Paweł Adamowicz znajduje się na intensywnym oddziale opieki medycznej. Specjalna aparatura wspomaga jego czynności życiowe - powiedział w Radiu Gdańsk doktor Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

08:31 - Gdańszczanie oddają krew dla Pawła Adamowicza.

08:12 - Lekarze zapowiedzieli, że konferencja dotycząca zdrowia prezydenta Gdańska odbędzie się w poniedziałek o 12:00.

03:51 - Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska tuż po operacji podziękowała lekarzom.

„Także dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia i solidarności, które płyną do nas ze wszystkich stron. Stan jest ciężki, dlatego każde wyrazy solidarności i modlitwy są nam dzisiaj potrzebne” -  poinformowała Aleksandra Dulkiewicz.

02:51 - W poniedziałek powinny być m.in. znane pierwsze ustalenia śledczych w sprawie ataku na prezydenta Gdańska.

Na poniedziałek rano prokuratura zapowiedziała konferencję prasową, podczas której przedstawione zostaną wstępne ustalenia w sprawie niedzielnego ataku.

W poniedziałek w Gdańsku odbędzie się marsz przeciwko przemocy. Rozpocznie się o godzinie 18:00 na Długim Targu. Podobne wiece i marsze zorganizowane zostaną także m.in. w Toruniu, Krakowie, Olsztynie, Katowicach i Szczecinie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, po ataku na prezydenta miasta Pawła Adamowicza, zaapelowało o oddawanie krwi. „W związku z atakiem na Prezydenta Miasta Gdańska i koniecznością zabezpieczenia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi O RhD- (minus)” - napisało RCKiK na swoim profilu na Facebooku.

02:28 - Zakończyła się pięciogodzinna operacja Pawła Adamowicza. Prezydent żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki.

- Prezydent żyje. Jego stan jest jednak bardzo, bardzo ciężki. W czasie konferencji przetoczyliśmy 41 jednostek krwi (ok. 20 litrów - red.). Pacjent miał poważną ranę serca, rany przepony oraz narządów jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - powiedział doktor Tomasz Stefaniak.

02:16 - W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym pojawił się metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Wcześniej arcybiskup napisał, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji gdańskiej, że ogromnym bólem i smutkiem napełnił go dramat, który dotknął Pawła Adamowicza i jego najbliższych. - Natychmiast po otrzymaniu tej informacji, wraz z kapłanami udałem się do kaplicy, aby gorąco modlić się o ocalenie Jego życia i powrót do zdrowia. Wierzę, że Pan Bóg podtrzyma tę nić życia - przekazał metropolita gdański. Dodał, że łączy się więzami empatii i solidarności z rodziną prezydenta Gdańska. Zaapelował o modlitwę w jego intencji.


W kaplicy przy kościele na gdańskim Przymorzu, tak zwanym okrąglaku, odbyła się msza święta w intencji zdrowia prezydenta Gdańska. To spontaniczna inicjatywa, w której wzięło udział wiele osób - wyjaśnia pomysłodawczyni spotkania Anna Motyl z rady dzielnicy Nowy Port. Zebrani modlili się, śpiewali kolędy i prosili o powrót do zdrowia Pawła Adamowicza. Mszę odprawił proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca ksiądz prałat Andrzej Paździutko.

00:14 - Trwa operacja prezydenta Adamowicza. Jego stan jest ciężki.

- Pan prezydent dotarł do nas z poważnymi obrażeniami. Trwa operacja, walczymy, ściągnęliśmy niezbędnych specjalistów. Kolejne komunikaty będziemy podawali, jeżeli stan się zmieni - powiedział mediom Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

00:02 - Zdjęcia z zatrzymania napastnika.

23:48 - Świadek o ataku: Nikt go tak naprawdę nie był w stanie obezwładnić. On chodził i się cieszył z tego.

- Córka powiedziała do mnie: mamo zobacz, ten pan ma nóż, ten ktoś trzyma nóż. Ja zwróciłam uwagę, że się ktoś tam po prostu przewrócił, ale nikt z nas nie był świadomy tego, że to był właśnie Paweł Adamowicz. Byłyśmy na tyle przerażone, że tak naprawdę zaraz odeszłyśmy od sceny - powiedziała pani Joanna, która była świadkiem ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W jej ocenie „jedyne, co było tak naprawdę bardzo widoczne to to, że ten człowiek, który trzymał nóż, cały czas chodził po scenie”.

- Nikt go tak naprawdę nie był w stanie obezwładnić. On chodził i się cieszył z tego - podkreśliła.

23.11 - Frans Timmermans, Komisarz UE ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych, jest wstrząśnięty atakiem na prezydenta Gdańska.

„Jestem wstrząśnięty brutalnym atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Modlę się i mam nadzieję, że wyjdzie z tego. Wspaniały przywódca, który troszczy się o mieszkańców Gdańska” - napisał na Twitterze.

22:47 - Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, poinformował, że nóż, którym ugodzono prezydenta Gdańska, został zabezpieczony przez prokuratorów.

22:45 - Prezydentowi Gdańska przywrócono akcję serca.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał informację od lekarzy, że udało się przywrócić akcję serca Pawła Adamowicza. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że stan zdrowia prezydenta Gdańska jest nadal bardzo trudny.

„Otrzymałem informację, że Lekarzom udało się przywrócić akcję serca ciężko rannego Pana Prezydenta Pawła Adamowicza i jest nadzieja, ale stan nadal jest bardzo trudny. Kto może, proszę o wsparcie dla Niego dobrą myślą, kto może modlitwą. Tyle możemy” - napisał Andrzej Duda.

20:21 - 22:45 - Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem podczas gdańskiego finału WOŚP-u. Stan Pawła Adamowicza jest bardzo poważny. Trwa operacja ratująca mu życie.

Do ataku doszło podczas happeningu „Światełko do nieba”. Jak podaje Radio Gdańsk, na scenę wbiegł mężczyzna, który ugodził prezydenta ostrym narzędziem. Sprawca został obezwładniony, zatrzymany przez policję i przewieziony na przesłuchanie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również miejsce ataku i zbierają materiał dowodowy.


Sprawcą ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest 27-latek z Gdańska. Jest przesłuchiwany w miejskiej komendzie - powiedziała rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku, podinspektor Joanna Kowalik-Kosińska. Jak dodała, na razie nie są znane motywy jego działań. Komenda Główna Policji poinformowała natomiast na Twitterze, że na chwilę obecną nic nie wskazuje, aby atak na prezydenta Gdańska był związany był z Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, dodał, że stan Pawła Adamowicza jest poważny. Podkreślił, że policjanci obecni na miejscu zajścia zareagowali bardzo szybko.

„Prosimy o zrozumienie w tej trudnej sytuacji i nie niepokojenie rodziny i bliskich osób” - napisała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska.

Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej piszą słowa wsparcia dla prezydenta Gdańska

Prezydent Andrzej Duda napisał, że modli się o jego powrót do zdrowia. „Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak jak - mam nadzieję - wszyscy nasi Rodacy” - napisał prezydent Duda na Twitterze. „Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił” - dodał.
„Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem”- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
„Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza to akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa” - napisał na Twitterze Joachim Brudziński, szef MSWiA. Minister zaznaczył, że jest w kontakcie z policją. „Wszystkie okoliczności tego wydarzenia muszą zostać dogłębnie wyjaśnione” - napisał.
„Jestem głęboko poruszony tą sytuacją, trzymamy kciuki za Pawła, a myślami jesteśmy z jego najbliższymi” - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o modlitwę o prezydenta Gdańska.

„Módlmy się wszyscy za Prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą” – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, łączy się w modlitwie za prezydenta Gdańska.
Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, napisał, że ważna jest modlitwa ponad podziałami.
IAR//TVP Info/rż/ar

Czytaj więcej