Gala BAŁTYK 2018
fot. Jarosław Ryfun
Reportażystka Polskiego Radia Koszalin wygrała tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk”.

Jury konkursu „Bałtyk 2018” uznało, że reportaż „Trzech komandorów” Jolanty Rudnik jest najlepszy spośród 20 nadesłanych na konkurs.

- Wygrana w tym konkursie to zawsze duże przeżycie. Tym bardziej, że do Koszalina przyjechało kilkunastu reportażystów z całej Polski. Wokół tej historii chodziłam trzy lata. Pracę nad reportażem rozpoczęłam od zainteresowania się pomnikiem komandora Stanisława Mieszkowskiego, który stoi w Kołobrzegu przy kanale portowym. Zaczęłam docierać do rodzin zarówno tego komandora, jak i pozostałych dwóch bohaterów mojego materiału. To ważne, by opowiedzieć i zachować historię o nich. - mówi Jolanta Rudnik.

Reportaż „Trzech komandorów” opowiada historie Stanisława Mieszkowskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego i Jerzego Staniewicza. To trzej komandorzy Marynarki Wojennej - przedwojenni oficerowie marynarki, którzy bronili Helu w 1939 r., a potem trafili do obozu jenieckiego w Wolldenbergu. Po wojnie zajmowali ważne stanowiska w dowództwie Marynarki Wojennej. W 1950 r. zostali aresztowani, fałszywie oskarżeni o spisek w wojsku i straceni na Rakowieckiej. Po ponad 60 latach ich szczątki odnaleziono na powązkowskiej Łączce i kilka miesięcy temu pochowano na cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa podkreśla Hanna Bogoryja-Zakrzewska przewodnicząca jury: - To była niezwykła sesja reportażu. Dowiedziałam się bardzo wiele o historii marynarki. Bohaterowie cudownie opowiadali, a reportażyści słuchali. Mówi się, że reportaż umiera, a na sali byli młodzi reportażyści, którzy nawet odważyli się zabierać głos w dyskusji, co wcale nie jest takie proste.

Konkurs zakończył obchody 65-lecia istnienia Polskiego Radia Koszalin - podkreśla Piotr Ostrowski prezes Polskiego Radia Koszalin: - Bardzo się cieszę, że udało nam się powiązać tak wiele ważnych projektów. Bardzo ważny jest dla nas konkurs "Bałtyk 2018", ale w tym samym czasie gościliśmy świat nauki i rozmawialiśmy o rozwoju mediów.

Drugie miejsce w konkursie „Bałtyk 2018” przyznano Oldze Mickiewicz i Norbertowie Frątczkowi (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) za reportaż „Wiking”, a trzecie -  Marii Brzezińskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Kultura i morze”. Nagrodę internautów odebrała Agnieszka Pospiszyl z Polskiego Radia Opole, autorka reportażu „Aparat noś i na wodzie”.

Poniżej nagrodzone reportaże.

mm/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Trzech komandorów - Jolanta Rudnik (Polskie Radio Koszalin)
Wiking - Olga Mickiewicz i Norbert Frątczak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
Kultura i morze - Maria Brzezińska (Polskie Radio Lublin)
Aparat noś i na wodzie - Agnieszka Pospiszyl (Polskie Radio Opole)