Nie żyje aktorka filmowa i teatralna Agnieszka Kotulanka. Zmarła 20 lutego w wieku 61 lat.

Największą popularność przyniosła jej rola Krystyny Lubicz w serialu telewizyjnym „Klan”, w którym grała od 1997 do 2013 roku.

Występowała na scenach warszawskich teatrów - Współczesnego, Komedii, a także gościnnie w Kwadracie, Bajce i Syrenie. W dorobku artystycznym miała kilkanaście filmów, jak „Wielki tydzień” Andrzeja Wajdy, i seriali telewizyjnych - wspomniany „Klan” oraz „Niania” i „Hela w opałach”, a także występy na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Grała w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie debiutowała w 1980 roku rolą Letty w inscenizacji dramatu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Karabasza. Wystąpiła wówczas u boku Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny. W ostatnich latach pojawiła się w przedstawieniu „Siła kosmiczna” w reżyserii Janusza Majewskiego.

Dwukrotnie - w 2000 oraz w 2004 roku Agnieszka Kotulanka otrzymała statuetkę Telekamery dla najlepszej polskiej aktorki.

Urodziła się 26 października 1956 roku w Warszawie. Ukończyła XXXIX Liceum Ogólnokształcące im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie, a następnie studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W latach 1981-1989 była aktorką Teatru Współczesnego w stolicy. Od 1989 do 1991 roku mieszkała w Kanadzie.

IAR/ez