fot. Mateusz Sienkiewicz
Zniszczone, zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne, pozalewane posesje - taki krajobraz zostawiła po sobie nawałnica, która przeszła przez Środkowe Pomorze. Strażacy usuwają skutki zniszczeń. Najwięcej interwencji mają w powiatach drawskim i świdwińskim.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Złocieńcu i okolicznych miejscowościach, przez które przeszła trąba powietrzna.

Młodszy brygadier Paweł Dymecki, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że strażacy mają mnóstwo pracy: - W miejscowości Darskowo zablokowane są drogi. Drzewa spadły na budynki mieszkalne. Potem trąba powietrzna przesunęła się nad Złocieniec, gdzie uszkodziła kilkanaście dachów. Strażacy zabezpieczyli je plandekami. Trąba powietrzna spowodowała także obalenie się kilku drzew na budynek przy Stadionie Miejskim. Usuwamy je.

Nawałnica „uwięziła” turystów w dwóch ośrodkach wypoczynkowych, między innymi nad jeziorem Dłusko: - Droga do tych ośrodków jest zablokowana przez powalone drzewa. Drzewa przewróciły się też na część domków wypoczynkowych.

Jeden ze świadków zdarzenia, który podczas burzy przebywał w zniszczonym domku letniskowym mówi, że nikt nie spodziewał się takiej sytuacji: - Nikt się nie spodziewał, że to będzie taka tragedia. Trwało to krótko, ale gdy wyszliśmy i zobaczyliśmy skalę zniszczeń, to poczuliśmy się szczęśliwi, że wszyscy przeżyli i nikomu nic się nie stało.

O skali zniszczeń w Złocieńcu mówi burmistrz Krzysztof Zacharzewski: - Około 30, 40 domów ucierpiało. Nie liczę tu infrastruktury związanej z turystyką. Zniszczenia na Stadionie Miejskim są ogromne.

W pracy strażakom z Drawska Pomorskiego pomagają strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, uczniowie szkoły podoficerskiej w Bydgoszczy oraz leśnicy. Do Złocieńca przyjadą dzisiaj wojewoda zachodniopomorski i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z nawałnicą zachodniopomorscy strażacy mieli łącznie prawie pół tysiąca interwencji. Dotyczyły one jednak mienia. Na szczęście nie ma informacji o osobach rannych.


- Wiatr osłabł, ale wciąż spływają kolejne zgłoszenia. W województwie zachodniopomorskim pracuje 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 34 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin w niedzielę przed południem młodszy kapitan Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej.

W powiecie świdwińskim wichura uszkodziła dachy domów, między innymi we wsi Role. W powiecie kołobrzeskim strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic i podwórek, jeszcze usuwają powalone drzewa. W Gościnie i Dźwirzynie drzewa runęły na samochody, a w Wartkowie uszkodziły dach domu. W Dobrzycy w powiecie koszalińskim wichura zerwała komin, który runął na dach. Zabezpieczyli go strażacy. Usunęli też drzewo, które upadło na teren stacji benzynowej w Będzinie. W Koszalinie drzewa zatarasowały ulice Konstytucji 3 Maja i Piastowską.

Wichura zerwała wiele linii energetycznych. Prądu nie ma 6 tysięcy odbiorców w Zachodniopomorskiem, m.in. mieszkańcy miejscowości w gminach: Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Połczyn Zdrój, Brzeźno, Świdwin, Rąbino, Sławoborze, Gościno, Będzino.

Gdzie poszkodowani mogą uzyskać pomoc?

Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, poszkodowani mogą uzyskać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych.

Osoby poszkodowane powinny zgłaszać się do swoich gmin z wnioskiem o uzyskanie zasiłku celowego. Po weryfikacji wnioski za pośrednictwem wojewody trafiają do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych.

ak/ar

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

młodszy brygadier Paweł Dymecki o trąbie powietrznej, która przeszła nad Złocieńcem
młodszy brygadier Paweł Dymecki o turystach „uwięzionych” przez nawałnicę nad jeziorem Dłusko
młodszy kapitan Tomasz Kubiak, rzecznik zachodniopomorskiej straży pożarnej
świadek trąby powietrzej
Krzysztof Zacharzewski, burmistrz Złocieńca
generał Leszek Suski, komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski