Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i KRS | Źródło: TVP Info
fot. IAR
Prezydent zapowiedział zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Andrzej Duda zaznaczył, że zmiany w sądownictwie są potrzebne i wezwał do uspokojenia nastrojów społecznych. Zapowiedział także, że przygotuje - przy pomocy ekspertów - w ciągu dwóch miesięcy nowe ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS.

18:45
O godzinie 20:00 orędzia wygłoszą premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda.

18:30
Rzecznik Krzysztof Łapiński o spotkaniu w Belwederze.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński powiedział, że popołudniowe spotkanie Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło, a także z marszałkami Sejmu i Senatu, w żaden sposób nie wpłynęło na jego decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. "Decyzja jest niewzruszona" - oświadczył rzecznik prezydenta.

Krzysztof Łapiński dodał również, że prezydent nie zawetował jeszcze tych ustaw w sensie formalnym, gdyż, jak zaznaczył, "do weta jest konieczne uzasadnienie". Rzecznik dodał, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie weto prezydenta wpłynie do Sejmu.

Minister mówił, że decyzja prezydenta była odważna i że prezydent wetując ustawy nie wycofał się ze swoich deklaracji wyborczych, w których zapowiadał reformy polskiego sądownictwa. Wyjaśnił, że Andrzej Duda podjął decyzję o wecie kierując się rozmowami z różnymi osobami, w tym z Zofią Romaszewską, brał też pod uwagę to, co dzieje się na ulicach.

Jak zapowiedział rzeczniki, prezydent złoży projekty, które w jeszcze pełniejszy sposób będą realizacją jego programu wyborczego i wyraził nadzieję, że te dwa prezydenckie weta dadzą do myślenia Sejmowi, aby w spokojniejszy sposób procedował ustawy.

18:08
Kolejne posiedzenie możliwe już w przyszłym tygodniu.

Planowo posiedzenie miało odbyć się po wakacyjnej przerwie, w dniach 13-14 września.17:36
Zakończyło się spotkanie w Belwederze.
Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu, Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Według nieoficjalnych informacji, spotkanie odbyło na prośbę szefowej rządu i marszałków. Po spotkaniu nie padły żadne deklaracje.


16:10
Mateusz Morawiecki: jestem rozczarowany, to była dobra reforma.
Taką opinię wygłosił wicepremier po tym, jak opuścił spotkanie władz PiS w siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej.16:00
Rozpoczęło się spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu, Senatu oraz z premier Beatą Szydło.
Spotkanie w Belwederze odbywa się na prośbę szefowej rządu oraz marszałków.15:49
Grzegorz Schetyna (PO) o wecie prezydenta i współpracy opozycji.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiada współpracę opozycji podczas prac nad nowymi ustawami, które mają zreformować sądownictwo. Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw składających się na reformę wymiaru sprawiedliwości. To ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przy tym, że opracuje własne projekty tych aktów prawnych.
Zdaniem Grzegorza Schetyny, parlament powinien uchwalić prawo, które nie będzie - jak to określił - uderzało w trójpodział władzy i niezawisłość sądów.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim.
W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej w Warszawie odbyła się narada ścisłego kierownictwa partii w sprawie decyzji prezydenta. Prezes PiS-u spotkał się także z liderami koalicyjnych ugrupowań - wicepremierem Jarosławem Gowinem z Polski Razem oraz Zbigniewem Ziobro z Solidarnej Polski.


14:57
Zakończyła się narada ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości.
Oprócz prezesa Jarosława Kaczyńskiego uczestniczyli w nim wiceprezesi: premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz i minister Mariusz Kamiński, a także wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a także marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński, Ryszard Terlecki i Stanisław Karczewski.
Teraz do siedziby ugrupowania przy ulicy Nowogrodzkiej przyjechali przedstawiciele koalicjantów PiS w rządzie: wicepremier Jarosław Gowin z Polski Razem oraz Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski.14:48
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za postawę zajętą w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak podkreślił w swym liście, "autentyczna demokracja możliwa jest tylko w państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej".
Arcybiskup metropolita poznański zaznaczył również, że Katolicka Nauka Społeczna docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów. Nawiązując do Kompendium Nauki Społecznej Kościoła dodał, że autentyczna demokracja zakłada promocję podmiotowości społeczeństwa, przez tworzenie struktur uczestnictwa oraz współodpowiedzialności
W liście przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski czytamy też, że z jednej strony istnieje prawo, a nawet obowiązek reformy systemu sądownictwa w Polsce, bo obowiązek odpowiadania przez rządzących na potrzeby rządzonych nie oznacza wcale, że reprezentanci wyborców są jedynie biernymi wykonawcami ich żądań. "Kontrola ze strony obywateli nie wyklucza niezbędnej wolności, jaką powinny cieszyć się wybrane przez nich osoby w wypełnianiu powierzonego im mandatu, jeśli chodzi o dążenie do realizacji wyznaczonych sobie godziwych celów" - zaznacza arcybiskup Stanisław Gądecki. Z drugiej zaś strony, należy mieć na uwadze to, co powiedział papież Jan Paweł II na temat relacji władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej stwierdzając, że równowaga między tymi trzema władzami, z których każda ma określone kompetencje i zakres odpowiedzialności - tak że jedna nie dominuje nigdy nad drugą - jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji.Rzecznik praw obywatelskich o prezydenckim wecie | Źródło: TVP Info 14:27
Rzecznik praw obywatelskich o prezydenckim wecie.

- Prezydent w sprawie ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym zachował się rozważnie i chciałbym podkreślić moje uznanie dla tej decyzji prezydenta i mu podziękować - powiedział Adam Bodnar na konferencji.
Rzecznik praw obywatelskich dodał, że pomimo zawetowania ustaw przez prezydenta, przygotuje raport na temat procedowania ustawy o Sądzie Najwyższym.


Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa | Źródło: TVP Info 14:18
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa po spotkaniu z prezydentem.

Dariusz Zawistowski zapewnił, że Rada będzie wspierać prezydenta w pracach nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym i KRS. Odniósł się w ten sposób do prezydenckiej zapowiedzi powołania eksperckiego zespołu prawników, którzy będą pracować nad zapowiedzianymi przez Andrzeja Dudę jego projektami ustaw. Dariusz Zawistowski zaznaczył, że występuje "w imieniu Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów".
Według przewodniczącego Rady, prezydent podkreślał, że istnieje potrzeba zmiany przepisów o KRS i przepisów o Sądzie Najwyższym, aby te zmiany powinny być zgodne z konstytucją.
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa odniósł się z dystansem do zapowiedzi podpisania przez prezydenta ustawy o sądach powszechnych. Dostrzegając zawarte w niej "dobre rozwiązania", wskazał na "wadliwe" propozycje. Zdaniem Dariusza Zawistowskiego, należy do nich zwłaszcza ułożenie "relacji między władzą wykonawczą a sądowniczą" - jak mówił - "w kontekście powierzenia ministrowi sprawiedliwości różnych kompetencji". Przewodniczący KRS wyjaśnił, że główne zastrzeżenie dotyczy okresu przejściowego, kiedy minister sprawiedliwości będzie miał możliwość odwołania prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyn, dla których to robi.
Informując o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ustawy muszą być naprawione tak, aby były do przyjęcia dla wszystkich - również dla tych, którzy nie będą nimi zachwyceni.


12:55
KE potwierdza, że w środę omówi sytuację w Polsce.

Pomimo weta prezydenta Komisja Europejska potwierdziła, że w środę omówi sytuację w Polsce i reformę sądownictwa. Andrzej Duda zawetował dziś ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Relację komisarzom zda wiceszef Komisji Frans Timmermans - poinformował rzecznik Komisji Margaritis Schinas. Rzecznik odmówił odpowiedzi na pytania czy zeszłotygodniowa groźba rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce była przedwczesna, biorąc pod uwagę, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Rzecznik dodał też, że Bruksela zaproponowała władzom w Warszawie dialog, a wiceszef Komisji spotkanie z ministrami sprawiedliwości i spraw zagranicznych. - Ta oferta została odrzucona - powiedział Margaritis Schinas.


Pierwsza prezes Sądu Najwyższego po spotkaniu z prezydentem | Źródło: TVP Info 12:41
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego po spotkaniu z prezydentem.

Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Po blisko godzinnej rozmowie prezes powiedziała dziennikarzom, że podziękowała prezydentowi za decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Mówiła, że w czasie spotkania panowała przyjazna atmosfera.
Małgorzata Gersdorf zadeklarowała pomoc przy pracach nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Powiedziała, że wraz z innymi sędziami "oddaje się do dyspozycji intelektualnej" przy tworzeniu tej ustawy.


12:25
W siedzibie PiS narada kierownictwa.

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie trwa narada ścisłego kierownictwa PiS. Spotkanie zostało zwołane po tym, jak prezydent ogłosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.
Na Nowogrodzkiej pojawili się między innymi prezes Jarosław Kaczyński, wiceprezesi: premier Beata Szydło i minister Mariusz Kamiński, a także marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicepremier Mateusz Morawiecki.Kornel Morawiecki o decyzji prezydenta | Źródło: TVP Info 11:39
Kornel Morawiecki o decyzji prezydenta

Marszałek senior Kornel Morawiecki krytykuje decyzję prezydenta o wecie do ustaw: o Sądzie Najwyższym i KRS. Zdaniem lidera koła poselskiego Wolni i Solidarni, mimo zastrzeżeń należało ustawy podpisać, aby w Polsce naprawić system wymiaru sprawiedliwości.
- Uważam, że pan prezydent źle zrobił, że wetował te dwa rozstrzygnięcia, które czekały już właśnie kilkadziesiąt lat - powiedział Kornel Morawiecki. Ocenił przy tym, że decyzja Andrzeja Dudy "odkłada na pół roku co najmniej, na rok całą sprawę reformy sądownictwa".
Pytany o komentarz do ulicznych protestów Kornel Morawiecki mówił, że są one inspirowane przez polityków, którzy stracili władze i ludzi, którzy obawiają się utraty przywilejów.


Komentarze polityków Nowoczesnej | Źródło: TVP Info 11:25
Komentarze polityków Nowoczesnej.

Komentarze polityków Platformy Obywatelskiej | Źródło: TVP Info 11:20
Komentarze polityków Platformy Obywatelskiej.

Poseł Jacek Sasin | Źródło: TVP Info 10:50
Poseł Jacek Sasin (PiS) o wecie prezydenta Andrzeja Dudy.

10:20
Weto prezydenta.

Zawarte w ustawie zmiany dawałyby prokuratorowi wyjątkowe w polskim porządku prawnym uprawnienia - tłumaczył decyzję Andrzej Duda. - Prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym - powiedział prezydent. Dodał, że nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny w jakikolwiek sposób mógł ingerować w prace i funkcjonowanie Sądu Najwyższego jako instytucji czy samych sędziów. - Zgadzam się ze wszystkimi tymi, którzy twierdzą, że tak być nie powinno i że nie wolno do tego dopuścić - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że w ostatnich dniach rozmawiał o ustawach z wieloma osobami, w tym z Zofią Romaszewską, opozycjonistką z czasów PRL. Ocenił, że to właśnie jej słowa - jak się wyraził - w niego uderzyły najbardziej. - Panie prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać - relacjonował słowa Zofii Romaszewskiej prezydent.

Prezydenckie ustawy dotyczące reform Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa mają zostać przygotowane przy pomocy ekspertów. Wyraził nadzieję, że uda się tego dokonać w ciągu 2 miesięcy. - Chcę dokonać poprawy tych ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej, tak aby polski wymiar sprawiedliwości i życie w tym zakresie w Polsce było naprawiane - deklarował Andrzej Duda.

Szybkie ogłoszenie decyzji w sprawie wet prezydent tłumaczył wysokim niepokojem społecznym. W tym kontekście wspomniał o demonstracjach pod domami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa PO Grzegorza Schetyny. - Nie chcę, żeby ta sytuacja się pogłębiała, dlatego że to pogłębia podział w społeczeństwie - mówił. Prezydent zaapelował przy tym o spokój, zarówno do rządzących, jak i opozycji. Przekonywał, że państwo, które jest targane wewnętrznymi niepokojami nie ma szansy rozwijać się w tak szybki sposób, w jaki by się rozwijało, gdyby było państwem spokojnym.

Z parlamentu do prezydenta trafiły trzy ustawy - o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym. Ustawa o ustroju sądów powszechnych, w sprawie której prezydent nie podjął jeszcze decyzji, wprowadza zasadę losowego przydzielania spraw sędziom. Taki tryb wyboru sędziego ma gwarantować, że sprawa nie zostanie przydzielona określonemu sędziemu umyślnie. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zmieniała sposób wyboru jej członków będących sędziami oraz sposób wyłaniania kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Ustawa o Sądzie Najwyższym powoływała Izbę Dyscyplinarną i wygaszała kadencje sędziów SN.

Na 11:00 zapowiedziane było spotkanie prezydenta z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, a na 12.00 z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Oboje przybyli do Pałacu Prezydenckiego.

IAR/ez/arKOMENTARZE POLITYKÓW:

KOMENTARZE PUBLICYSTÓW: