Jarosław Rochowicz

j.rochowicz@radio.koszalin.pl
94 347 09 02

O autorze

Pomiędzy. To słowo chyba najlepiej oddaje moją osobę. Gdzieś w młodości zapragnąłem wyruszyć w świat drogą dobrze znaną dojrzałości. Korzystając z okazji (tych drogowych oczywiście), miałem możliwość włóczyć się po pustyni Kara-Kum, podróżować najdłuższym pociągiem świata w Mauretanii, czy zdobyć we flanelowej koszuli Ararat. Kocham podróże i tę miłość traktuję bardzo poważnie. Zdarzają się nawet kwiaty. Odwiedziłem autostopem kilkadziesiąt krajów w Europie, Azji i Afryce z uśmiechem na ustach – głównie na ustach mieszkańców tych cudownych miejsc. Wiem jednak, że nie wszędzie świat tak wygląda, dlatego interesuję się tematami międzynarodowymi. Bez elementarnego zrozumienia tych relacji, tych u podstaw wielu kultur - nie mógłbym za dużo powiedzieć o sobie i tym bardziej o Polsce. Wydaje mi się, że warto patrzeć na świat pod odpowiednio szerokim kątem. Plecak jednak od czasu do czasu lądował w szafie... Co wtedy? Z racji wykształcenia mnóstwo frajdy sprawiają mi tematy związane z nowymi technologiami, aplikacjami, dronami i całą stertą innych gadżetów. Bardzo lubię również Seattle i to nie za bezsenność. Muzycznie ten region bardzo mi imponuje. W Polskim Radiu Koszalin pewnego dnia „rozstawiłem” namiot na dłużej. Wychodzę z niego z przyjemnością, by między innymi prowadzić Radiowy Klub Obieżyświata i organizować spotkania z podróżnikami. Lubię nie wiedzieć i rozmawiać w nieskończoność. To pewnie wada. Rok 2016 to dla mnie nowa podróż. Syn Ignacy. Pomiędzy. Tak! To słowo zdecydowanie najlepiej oddaje moją osobę.
RozwińZwiń
9 czerwca 16:27 Źródło: Redakcja Andrzej Meller opowiada o pobycie w Teheranie, Kom i Kaszan [RELACJA 18] Raz w tygodniu łączymy się z Andrzejem Mellerem, dziennikarzem i reportażystą, który relacjonował m.in. wojnę w Afganistanie i Libii oraz jego żoną Elą. Razem wyruszyli w podróż do Azji kamperem. Przed nimi tysiące kilometrów, wielkie marzenia i jeszcze większe plany 2 czerwca 17:00 Źródło: Redakcja Andrzej i Ela Mellerowie opowiadają o pierwszych wrażeniach z Iranu [RELACJA 17] 26 maja 15:29 Źródło: Redakcja Pożegnanie z Armenią. Stiwi rusza na podbój Iranu [RELACJA 16] Andrzej i Ela powoli kończą swoją podróż przez Armenię. Z żalem żegnają się z Ormianami, którzy absolutnie skradli ich serca. Wyjątkowa gościnność, wyśmienita kuchnia, a także zapierające dech w piersi krajobrazy skutecznie postawiły Armenię na pierwszym miejscu w dotychczasowym rankingu naszych podróżników. 20 maja 10:56 Za nami półmetek! Nocleg pod biblijnym Araratem... [RELACJA 15] Andrzej opowiada o prowincji Kotayk i zabytkach, które odwiedził wraz z Elą. Następnie „na świeżo” mówi o Eczmiadzynie, duchowej stolicy Armenii. Oddaje także głos Tigranowi, który tłumaczy, czym jest dla Ormian widoczna z Erywania góra Ararat, ale leżąca już po tureckiej stronie granicy. 12 maja 21:11 Czas na Armenię! [RELACJA 14] Andrzej Meller w kolejnej relacji tłumaczy dlaczego Armenia jest wyludniona, dlaczego posiada 11 mln diasporę i dlaczego Ormianie pokładają nadzieję w odstawieniu od władzy klanu karabaskiego. 5 maja 22:15 Z wizytą u Kistów... Jaki jest ten tajeminczy region Gruzji? [RELACJA 13] - W skrócie, sporo się działo. Od czasu naszej ostatniej rozmowy, byliśmy w Pankisi u Kistów, którzy protestują przeciwko budowie elektrowni na rzece Alazani. Co ciekawe, porozumieli się oni z rządem, który odroczył budowę tej elektrowni. Zdaniem Kistów miałaby ona zaburzyć ekosystem. Sytuacja była napięta, chcieli bowiem ustalić, co zrobić z osobami spośród ich grupy, którzy „za plecami” podpisali zgodę na budowę elektrowni - powiedział Andrzej Meller. 28 kwietnia 21:42 Niespodziewane spotkanie na gruzińskich bezdrożach... Kachetia - Polska [RELACJA 12]
Andrzej i Ela docierają do Kachetii. Ten piękny region jest esencją Gruzji. I właśnie tutaj nas podróżnicy spotykają regionalnego winiarza, którym okazuje się być... Kuba Łuczak. Kuba Łuczak, Polak z Rzeszowa osiadł w Gruzji ponad 10 lat temu. Najpierw prowadził z żoną hostel w Tblisi, a trzy lata temu kupił i wyremontował dom w kachetyńskiej wsi Napareuli, gdzie produkuje wino. Dziś opowie o swoim życiu na prowincji Gruzji.
21 kwietnia 20:55 Źródło: Redakcja Gruzja w deszczu... Trochę historii z czasów Szewardnadze i Saakaszwilego [RELACJA 11] W kolejnej relacji Andrzej opowiada o Kistach-Czeczeńcach i planach wyjazdu do Doliny Pankisji przed nadchodzącą w Gruzji Wielkanocą. Poza tym dowiemy się, co słychać u „Steviego” i jak będą wyglądać najbliższe gruzińskie dni... 14 kwietnia 14:28 Witamy w Gruzji! Pierwsze wnioski i refleksje z podróży przez gruzińskie przestrzenie [RELACJA 10] Tym razem Andrzej opowiada o nieudanym wjeździe do Kurdystanu irackiego oraz o tygodniowej podróży przez góry i bezdroża wschodniej Turcji, o Sanliurfie, Mardin, Van i indiańskiej twierdzy Ani. Zapraszamy na przygodę! 7 kwietnia 15:13 Trudności w Kurdystanie, majestatyczny Ararat i w końcu przyjazd do... Gruzji! [RELACJA 9] Tym razem Andrzej opowiada o nieudanym wjeździe do Kurdystanu irackiego oraz o tygodniowej podróży przez góry i bezdroża wschodniej Turcji, o Sanliurfie, Mardin, Van i indiańskiej twierdzy Ani. Zapraszamy na przygodę!
Więcej »